Pronajímám „jen“ jeden byt. Vyplatí se mi správa nemovitosti?

Pronajímám „jen“ jeden byt. Vyplatí se mi správa nemovitosti?


Správa nemovitosti se hodí pro vlastníky velkých činžovních domů nebo investory s širokým portfoliem bytů… To je rozhodně pravda. V žádném případě však neplatí, že shánět správce pro jeden byt je zbytečné. Naopak, zbavit se starostí s pronájmy se vyplatí za všech okolností.

V tomto článku vám ukážeme, kolik starostí vzniká každému, kdo vlastní byť jen jeden jediný byt na pronájem. Sami si zhodnotíte, jestli skutečně chcete těmto povinnostem věnovat svůj volný čas (a udělat si z pronájmu bytu druhý, byť zkrácený úvazek), nebo raději zaplatíte správci.

Pojďme si vzít konkrétní příklad, kolik vás to bude stát. Představme si, že vlastníte jeden byt 2+kk v činžovním domě v pražských Holešovích, v Karlíně nebo třeba na Smíchově. Aktuálně ho můžete pronajmout určitě minimálně za 15 000 Kč plus poplatky. Správa nemovitosti vás bude stát 10 % z měsíčního nájmu, tedy 1 500 Kč. Důležité je dodat, že jenom v měsících, kdy je byt pronajat – to znamená, že nikdy nebudete muset na správce „doplácet ze svého“. Vyplatí se to? Posuďte sami:

Shánění nájemníků zabere měsíc nebo dva (každý rok)

Sen o tom, že nájemníci zůstanou déle než rok, se může splnit. Ale coby pragmatik musíte počítat s tím, že se nesplní. Hledat nové nájemníky přitom znamená minimálně měsíc intenzivních starostí. Těm stávajícím musíte oznámit, že končí, a požádat je o vystěhování. Prázdný byt je třeba uklidit, opravit a vymalovat. Teprve pak můžete interiér vyfotit a vložit inzerát na realitní servery. Odtud vám začne týž den volat a psát řada zájemců. Na prohlídku obvykle budou chtít všichni přijít večer po práci.

Samotný výběr nájemníků může být poměrně stresující, protože potřebujete odhalit a vyloučit budoucí neplatiče nebo jinak problémové zájemce, abyste si zajistili pokud možno klidný rok. Jednání o smlouvě, kauci a podmínkách nájmu (u právníka, za kterého budete muset zaplatit) může zabrat také několik týdnů. Předání bytu je otázka několika minut, pokud si připravíte předávací protokol už doma, ale převod služeb a energií na nové nájemníky bude od vás vyžadovat rozhodně určitou časovou investici.

Nájemníci minimálně v prvních týdnech ještě několikrát zavolají a budou žádat vysvětlení ke spotřebičům, opravy drobných vad, které našli, a podobně. Možná párkrát zvednou telefon i sousedi. Budete jim muset vysvětlovat hlasitou kolaudační party, neustále štěkajícího psa, zvuk vrtačky při montování poliček a jiné věci.

Pravidelná péče o byt nikdy nekončí

Jakmile se nájemníci nastěhují, skončil váš intenzivní měsíc (nebo dva), ale péče o byt nekončí. Kontrolovat musíte každý měsíc platbu nájemného na vašem účtu, abyste včas odhalili nesrovnalosti a poslali nájemníkům výzvu k nápravě, s výhružkou výpovědi z nájmu. Samotný byt se vyplatí zkontrolovat na předem oznámené návštěvě jednou za půl roku, abyste mohli zjistit případné vážné poškozování vašeho majetku ze strany nájemníků. U té příležitosti můžete rovnou provést odečet energií.

Správa nemovitosti

Toužili jste být opravářem? Výborně! Čeká vás série nekonečných telefonátů. Co je to dneska? Pračka? Myčka? Prasklá žárovka?

Coby pronajímatel máte každý rok také svoje daňové povinnosti – budete muset začít podávat daňové přiznání, i pokud pronajímáte jen jeden jediný byt. Znamená to pečlivě shromažďovat všechny podklady, abyste si mohli odpočítat výdaje (na nábytek, opravy, dopravu, daň z nemovitosti, pojištění nemovitosti, úroky z hypotečního úvěru). Pak musíte požádat účetní aby vám přiznání zpracovala.

Jakmile budete hotovi s péčí o samotný byt a svoje pronajímatelské podnikání, přijde pravděpodobně výzva, ať se zúčastníte důležitého hlasování společenství vlastníků jednotek (řečeného SVJ), takže budete muset cestovat před půl Prahy do prádelny vašeho činžovního domu a přežít (i víckrát ročně) nudnou schůzi.

Rizika a stres převeďte na správce

Měli byste vědět, že výše uvedený scénář možná není nejlepší možný (nájemníci mohou zůstat i dva nebo tři roky, když máte štěstí), ale rozhodně je ještě poměrně optimistický. Problémy s nájemníky se mohou stát noční můrou – od ničení bytu přes neplacení nájmu až po problémy se sousedy. Pokud nevěříte, použijte Google, kde o příběhy není nouze. Jedná se o nepříjemné záležitosti, které vám mohou vzít hodiny jednání a v nejhorších případech mohou skončit až u právníka nebo dokonce u soudu.

Pokud se tedy rozhodnete o byt pečovat sami, je to tak trošku sázka do loterie, což znamená pro mnohé majitele nemovitostí kontinuální stres. S vašimi nájemníky může být vše v pořádku, ale také nemusí. Když si najmete správce, všechen ten stres převedete na něj a dobře víte, kolik vás to bude stát. Obětovat 10 % z nájmu je nejjednodušší cesta, jak se zbavit rizika spojeného s investičními nemovitostmi a udělat z pronájmu nemovitosti zdroj příjmů, který je předvídatelný, co se týče peněz i vašeho volného času. I s jedním bytem to stojí za to.


Nejnovější příspěvky

Práva a povinnosti pronajímatele. Co říká zákon?

Práva a povinnosti pronajímatele. Co říká zákon?

Nový občanský zákoník významně zvýšil ochranu nájemníků, často bohužel na úkor majitelů nemovitostí. Jaká jsou práva a povinnosti pronajímatele? Číst dále...


Co byste měli vědět o stanovení výše nájemného

Co byste měli vědět o stanovení výše nájemného

Majitelé bytů v Praze mohou vydělat mnohem více, než bylo donedávna běžné. Ale zdražení neprojde každému. Stanovení výše nájemného musí odpovídat tržní ceně. Číst dále...